Finance potřebují pevný řád

Finance jsou jako hejno ptáků, kteří se velmi rychle rozletí. Je proto nutné mít je pevně pod kontrolou a udělat si v nich jasný a přehledný pořádek. Jak s penězi naložit si povíme v našem dnešním článku.

Nejdříve závazky

V momentě, kdy nám přijde výplata si připadáme jako boháči. Je však zapotřebí držet své emoce na uzdě a vědět jak s penězi naložit. Nejlepší je vytvořit si určitý systém, pomocí kterého se pak můžeme řídit a s penězi nakládat.

Tento systém je samozřejmě závislý a tom, kolik peněz jsme schopni vydělat. Nicméně první co bychom měli s financemi udělat je splacení všech závazků jako je nájem, zálohy na zdravotním a sociálním pojištění a splátku hypotéky, popřípadě i splatit účty za elektřinu, plyn, vodu a další.

Základní výdaje

Je také velmi dobré mít přehled o svých měsíčních nákladech, tedy kolik peněz za co utratíme. Sem počítáme základy jako potraviny, hygienu, ošacení, výdaje na děti atd. Zde je nejlepší nechat si nějakou tu rezervu v podobě několika tisíc korun.

Zbytek?

Zbytek financí pak můžeme dát na důchodové spoření, spoření na věc, kterou jsme si chtěli již dlouho koupit. Až potom pak můžeme uspokojovat své momentální touhy a kupovat si věci, které nám udělají radost, tedy koupit někomu dárek či sobě nějakou tu drobnost, nebo třeba pozvat partnera na večeři.