Jakou rezervu si schovat na důchod?

Důchod je věc, na kterou většina lidí skoro vůbec nemyslí, a i přesto bychom tak měli učinit alespoň jednou v měsíci, kdy si budeme posílat částku na důchodové spoření. Kolik by to mělo být? Dozvíte se v našem článku.

Čím dřív, tím líp

Spořit na důchod co nejdříve je v podstatě tou nejlepší možnou variantou jakou můžete udělat. Odklad této povinnosti je totiž velkou chybou a spoléhat se jen na stát je ještě větší chyba.

Naštěstí dnes již existuje celé množství programů a motivů proč začít spořit co nejdříve a nabízí je i stát. Brzké zahájení důchodového spoření skutečně může zařídit, aby byl váš život co nejvíce pohodový. A co si pod pohodovým důchodem představit? Takový důchod, kdy si budete moci třeba i zajet s partnerem na dovolenou a budete moci nakoupit nějaký ten dárek svým vnoučatům.

Kde začít?

Vždy je dobré si vše důkladně propočítat. Tedy znát věk, ve kterém půjdeme do důchodu a poté začít ze svého současného příjmu odebírat takovou částku, která příliš nezatíží váš rozpočet a tu vkládat na důchodové spoření. Částku je možné libovolně měnit podle aktuálních možností, měla by se však pohybovat okolo 3 tisíc korun měsíčně s tím, že začnete spořit skutečně velmi brzo. Přijde vám to hodně? Je potřeba si uvědomit, že důchodový věk je otázkou mnoha let a tak je pro dva manžele dobré mít naspořeno alespoň dva miliony korun a to nějaký ten čas zabere.