Náhradní automobil po nehodě může být každého, kdo není moc bohatý

Nehoda je vždy velmi nepříjemná záležitost a tím spíš, pokud při ní došlo k totálnímu odrovnání vašeho vozu. Víte však, že máte v takovém případě nárok na náhradní? Nesmíte však být příliš bohatí.

Nepříjemnosti po nehodě

Při opravitelném poškození máte nárok na náhradní vůz automaticky. Ovšem větší problém nastane v momentě, kdy je vaše auto zničeno totálně. V takovém případě můžete automobil využívat také, ovšem naše jurisdikce se stále nemůže shodnout, na jak dlouho jej vlastně můžete používat.

Dokazuje to také případ muže, který přišel o svůj automobil v dopravní nehodě, kterou nezavinil. Najal si proto náhradní automobil na 23 dnů, které potřeboval k dojíždění do zaměstnání. Pojišťovna, u které měl viník sjednáno povinné ručení, však musel zaplatit jen část, vlastně jen zlomek ceny za pronájem nového vozidla. Poškozený se tak musel domáhat nároků soudní cestou.

Podstatou sporu byla právě délka využívání vozidla. Nebylo totiž jasné, zda doba, po kterou poškozený využíval náhradní vozidlo, lze nebo nelze považovat jako dobu přiměřenou, protože hodnocení škody, tedy to že automobil je na odpis, bylo poškozenému sděleno již den po nehodě. Otázkou tedy bylo, do kdy platí nárok na proplacení náhradního vozu.

Nebyl jste náhodou bohatý?

Soud se vlekl dlouho a došlo to nakonec tak daleko, kdy byly prověřovány finanční možnosti poškozeného, zda si mohl či nemohl nový automobil koupit okamžitě po nehodě. I tak daleko může nešťastníka zavést nezaviněná nehoda. Proto si vždy dávejte pozor, na jak dlouho si automobil půjčujete, abyste se také nedostali do problémů.