Někdy stačí účetní program, jindy je efektivnější plnohodnotný informační systém

V souvislosti s účetnictvím se podnikatelé a firmy dělí na dva pomyslné tábory. Zatímco subjekty v první skupině delegují veškeré úkony na externisty, ostatní vyžadují absolutní přehled a řeší účetní agendu svépomocí či prostřednictvím zaměstnanců. Je-li to i váš případ, možná jste došli do bodu, kdy vám přestává stačit Microsoft Excel, případně podobný tabulkový procesor a poohlížíte se po softwaru s pokročilejšími funkcemi. Ale nebyl by lepší přechod na informační systém, který vám umožní správu dalších oblasti a jejich vzájemné propojení?

Jedno je jisté – díky vhodně zvolené softwarové aplikaci bude vaše každodenní pracovní rutina mnohem veselejší. Jak účetní program, tak plnohodnotný informační systém vám musí umožnit efektivnější zpracování dat, ale také standardizaci a automatizaci mnoha procesů. V konečném důsledku ušetříte spoustu času.

Výše uvedené platí pouze v případě, že se při výběru nenecháte strhnout nejnižší cenou a zohledníte mnohem důležitější kritéria. Na kompromisy není prostor, software vám musí dobře sloužit a po všech stránkách vyhovovat. Proto si předem ujasněte, jaké řešení požadujete, a až poté se pusťte do hledání ideálního produktu. Ten se mimo jiné vyznačuje také přehledným uživatelským rozhraním a snadnou implementací.

Vraťme se však k otázce, zda je pro vaše účely lepší účetní program, nebo je lepší sáhnout po plnohodnotném informačním systému. Odpovědět si musíte sami, neboť jste to právě vy, kdo si je vědom specifických potřeb firmy. Na druhou stranu není od věci myslet do budoucna a přiklonit se k řešení, které lze kdykoliv rozšířit o další moduly.

Příkladem informačního systému, který v základní variantě slouží spíše jako pokročilý účetní program, ale zároveň nabízí možnost přechodu na vyšší verzi s dalšími moduly (tzn. na „klasický“ informační systém se vším všudy) je RIS od české společnosti Saul informační systémy. Více se o něm dozvíte na www.saul.cz.