Založení živnosti není věda

Chcete si založit svou vlastní živnost, ale nevíte jak? Nejedná se o nic složitého. Stačí je pár podpisů a vědět, v jaké oblasti si chcete svou živnost vlastně založit.

Jak začít?

Živnost se zakládá v momentě, kdy chcete provádět služby, prodávat produkty a to všechno oficiální cestou. Na výběr máte dvě možnosti. Tou první je živnost jako hlavní činnost, druhou pak živnost coby vedlejší činnost k hlavnímu pracovnímu poměru.

Při jejím zakládání stačí zajít na živnostenský úřad, kde si ze seznamu činnosti vyberete, kterou živnost chcete mít vedenou. Výhodou je, že v takovém případě můžete vybírat z celé řady pracovních zaměření a můžete je i navzájem kombinovat a mát tak živnost i na činnosti, které prozatím nebudete vykonávat.

Jaké jsou povinnosti?

Vaší měsíční povinností pak bude platit zálohy na zdravotní pojištění a také na sociální pojištění. Na konci roku pak budete podávat přiznání k dani z příjmu se kterým vám pomůže každý účetní, ale nejedná o nikterak složitou věc, kterou byste neměli zvládnout ani vy sami.

Je však důležité, abyste měli ve svém podnikání vždy jasně vedenou agendu, uchovávali si veškeré faktury a další doklady spojené s vaší živností. A to je celé nic víc a nic míň. Pokud chcete být v zaměstnání svým vlastním pánem, je to skutečně takto jednoduché. Proto pokud chcete být živnostníkem, rozhodně se ničeho nebojte na živnostenský úřad zajděte, protože i tam vám úřednice vždy ráda a ochotně se vším poradí.